КУЛТУРНО-ОПОЗНАВАТЕЛНО ПЪТЕШЕСТВИЕ В ТУРЦИЯ ДО НАЙ-ДРЕВНИЯ ХРАМ НА ПЛАНЕТАТА – ГЬОБЕКЛИ ТЕПЕ 30 ОКТОМВРИ – 14 НОЕМВРИ

КУЛТУРНО-ОПОЗНАВАТЕЛНО ПЪТЕШЕСТВИЕ В ТУРЦИЯ ДО НАЙ-ДРЕВНИЯ ХРАМ НА ПЛАНЕТАТА – ГЬОБЕКЛИ ТЕПЕ

30   ОКТОМВРИ – 14   НОЕМВРИ

 

Безкрайно богата е Турция на културноисторически обекти, които си заслужава да се видят поне веднъж в живота !

 

30.10    Отпътуване от София в 6,00ч с придружаващ транспорт от Руски паметник.  Преминаваме границата около обяд, с ферибот през Чанаккале и спим в хотел
в Едремит. За дена трансферът е 700 км и 13 часа.
31.10    Рано се отправяме към Пергам, разглеждаме го за 2 часа и след това правим същото в Сарди.Т е са центрове на могъщата за времето Пергамска държава на цар Атал,
нанесъл съкрушително поражение на келтите и спрял нашествието им. След това се добираме до Памуккале и нощувка на хотел. Общо за деня 350 км.
1.11    Разглеждаме за около 2 часа и половина Памуккале и Хиераполис с впечатляващ амфитеатър. Около обяд тръгваме за Сагаласос и Лициния с впечатляващо запазени древни останки. Нощувка в Динар. Общо за деня 300 км.
2.11    Динар – Асланкая – Асланташ – Аязини – това са древни културни центрове на Лидия, /най известен цар Мидас/ със скалноизсечени обекти от средата на първо
хилядолетие  преди нашата ера. Нощувка в Афион на хотел. За деня 250км.
3.11    Афион – Акшехир – Коня /разглеждане старата част с мавзолея на Мевлана за час и половина/. След това разглеждане на Чаталхоюк, вторият  град в света
след  Йерихон по възраст /датиран е 7-6 хилядолетие преди нашата ера/. Нощувка в Чумра на хотел. Общо за деня 350 км.
4.11    Чумра – Кервансарай Султанхани – Аксарай – Гюзелюрт/разглеждаме за час запазени древни християнски църкви/ – Селиме катедрал – Мустафа паша – Кешлик манастир. Този ден  посвещаваме на древни християнски църкви и стенописи. Нощувка в Мустафа паша на хотел. Общо за деня 320 км.
5.11    Мустафа паша – Караманмараш /Куркума – хетско име, а по време на Византия и Рим е Кесарея Германическа/, ядем дондурма, най -вкусната в Турция и виждаме най -голямата джамия /1496г/ извън Истанбул. Следва Адиаман, където разглеждаме напълно запазен древен римски мост и древната Арсамея. Нощувка в хостел на
2000м. За деня 480 км.
6.11    Разглеждаме Малък Немрут /2150 м/ с 2 светилищни площадки с каменни глави на древни богове /1 век пр.н.е., цар Антиох/.
След това с ферибот до Диарбекир /250 км/. Там гледаме древна крепостна стена от преди 2000 години, 6 км дълга, напълно запазена и древна асирийска църква /4 век след Христа/. Следват Батман – Хасанкейф /полупотопено древно селище с остатъци от много цивилизаци на река Тигър, сега язовир Илису/. Разположено е на пътя
на коприната. Нощувка в хостел. Общо около 400 км за деня. Нивото на язовира се покачва и в един момент ще залеее всички древни старини…
7.11    Хасанкейф – манастир Мор Габриел /монофизитски, асирийски/. Той е най-старият  действащ манастир в света. По-стар е с 50 години от „Света Екатерина“
в Синай. След това разглеждаме „Дейл Ул Зафран“ /Шафрановия манастир/ – отпреди 1500 години, на общността сюриани. Разглеждаме Мардин за 2 часа и пътуваме до
град Урфа /Шанлъурфа/. Там спим. Общо за деня 250 км.
8.11    Шанлъурфа – Гьобекли тепе /най -старият храм в света, 10 000 години преди новата ера/, сега музей. 3 часа му отделяме. Следват Газиантеп и Хатай /Антакия/ с най -добре запазената сбирка от автентични мозайки от античността в Средиземноморието. Нощувка на хотел в Антакия с разглеждане и на древна Селевкия. Общо за деня 350 км.
9.11    От Антакия по магистралата до Тарсус /220км/ и оттам по крайбрежието на Средиземно  море до Мерсин, където разглеждаме Къзкалеси. В Анамур спим на хотел. Общо за деня около 400 км.
10.11    Анамур – Аланя – Сиде /много добре запазени древни руини от Елиниситческа епоха, храмът на Аполон/ – Аспендос /най-големият амфитеатър в Източното Средиземноморие/ – Термесос /Гнездо на орли/ с една от малкото крепости, устояли на устрема на Александър Велики през 4 век преди новата ера.
С най-много запазени ликийски саркофази, стотици на брой, разпръснати около амфитеатър. Нощувка около Анталия. Общо за деня 350 км.
11.11
    Анталия  – Фазелис – Демре /Мира/ със скални ликийски гробници, интерактивен музей, създаден 2019г – Кекова – Учаъз с потъналият град Симена – Каш, където нощуваме. Общо за деня 220 км.
12.11    Каш  –Патара – Пинара – Мугла – Бодрум /Халикарнас – едно от седемте чудеса на света/. Нощувка на хотел. Всичко 280 км.
13.11    Бодрум – Ефес – Приене. Нощувка около Едремит на хостел. Всичко 450 км.
14.11    Едремит – Асос – Троя – ферибот – Одрин – София /700 км/.

ЦЕНА:   според  броя на хората
При 7 души – 1750 лв
При 6 души – 1850 лв
При 5  души – 1950 лв

 

Цената включва: придружаващ транспорт, 15 нощувки в хотели и хостели, български водач от фирмата, медицинска застраховка, организационни разходи.
Записване: срещу трите имена, ЕГН, валиден паспорт и поне половината от сумата
до попълване на свободните места.

Минимум 5 участника.

Posted in 1, Далечни дестинации.