ТРЕКИНГ В ПОНТИЙСКИТЕ ПЛАНИНИ /ТУРЦИЯ/ С ИЗКАЧВАНЕ ПЪРВЕНЕЦА ИМ ВРЪХ КАЧКАР /3932м/ И КУЛТУРНА ПРОГРАМА – ХАТУША, ЕРЗЕРУМ, МАНАСТИРА СУМЕЛА 17 – 28   ЮЛИ

ТРЕКИНГ В ПОНТИЙСКИТЕ ПЛАНИНИ /ТУРЦИЯ/ С ИЗКАЧВАНЕ ПЪРВЕНЕЦА ИМ ВРЪХ КАЧКАР /3932м/ И КУЛТУРНА ПРОГРАМА – ХАТУША, ЕРЗЕРУМ, МАНАСТИРА СУМЕЛА

17 – 28   ЮЛИ

 

Едно невероятно комбинирано /планинарско и културно/ пътешествие в съседната нам държава !

 

17.07    Тръгване в 6,00ч от Руски паметник в София с придружаващ транспорт. През Свиленград и Чанаккале /ферибот/ достигаме  до град Едремит на Егейското крайбрежие. Спим в палатки на къмпинг, недалеч от морето. Общо 660 км и 12 часа пътуване.

18.07    Закусваме и тръгваме около 7,00ч с транспорта покрай Бурса, Ескишехир и Анкара до град Йозгат. Там спим на хостел. Общо за деня 780 км и около 12 часа
е трансферът.

19.07    Закусваме и се отправяме в 7,00ч към близкото селце Богазкьой, до което са останките на столицата на хетите Хатуша /1900-1150 г.пр.н.е. и светилището й Язълкая
– писаната скала/. Разглеждаме ги за около час и нещо и се отправяме към свещенния град на по-древните хати – Аладжахююк /3000-2000г.пр.н.е.
Разглеждаме малкия музей и останките на древния град. Тук се намират едни от малкото  останки на древен строеж по пластелиновата технология
в Евразия, подобни на древните строежи в Перу преди инките.
След това продължаваме в посока Ерзинджан, където пристигаме около 18,30ч и се настаняваме в къмпинг на палатки. Общо за деня сме изминали
460 км. Около 8,00ч е трансферът и около 2 часа разглеждаме древните останки и един час за обяд по пътя.

20.07    Закусваме и  рано, около 6,30ч се отправяме към Ерзерум и по обяд сме там. Разглеждаме стария град и обядваме за около час и половина общо. След това покрай пътя за
Юсуфели разглеждаме за половин час водопадите Тортум, едни от най-красивите в Турция и около 16,30ч минаваме през Юсуфели и продължаваме по планински
път към Олгунлар /19,30ч/, където спим на хотел в селцето. Вечеря в местно заведение покрай реката.

21.07    Сутринта закусваме и към 8,00ч се отправяме пеша към базов лагер, носейки палатки, шалтета и спални чували. Около 11,00ч сме на кампа /2860м/, разпъваме палатки, хапваме и правим около 4-5 часов преход до близко езеро на 3400 м.н.в. Вечеря /всеки си носи/.

22.07    Рано ставаме, хапваме и тръгваме нагоре с малки ранници около 6,00ч. В 8,15ч сме на Дениз гьол /3400м/, оттам по стръмна пътека се изкач-
ваме до  премка /3500м/ и слизаме до малко езеро. От него, по скалист   терен, все нагоре, се изкачваме до първенеца Качкар Каврон /3932м/. Около обяд сме там – снимки, хапваме и около 13,00ч тръгваме надолу по сипея. Към 18,30ч сме в базовия лагер. Общо за деня ходенето е около 11-12 часа, денивелацията
е 1100м нагоре и още толкова надолу. Вечеря със собствена храна, втора нощувка на палатки.

23.07    Сутринта хапваме, пием чай, кафе, събираме палтките и около 10,00ч тръгваме надолу към Олгунлар. Хапваме на обяд, след 3 часа, местни гозби в крайречното кръчме и в 14,00ч се настаняваме пак в хотелчето при добри условия. Следобядът е за почивка и свободно време за отдих. Може да се снима из
селцето или да се отиде пеша до по долното селце Яйлалар, където има по голям магазин и може да се купят карти на планината или пътеводители.
Вечеря в хотела, която сме поръчали предварително.

24.07    Ранна закуска и около 6,30ч, най -късно, тръгваме пеша по друга долина към главното било покрай реката с много цветя, пеперуди и гледки към нея и водопади.
Около 8,30ч изоставяме реката и по стръмна пътека на серпентини тръгваме надясно. Има след половин час малка чешмичка.
Около 10,30 -11,00ч сме на премка на главното било и започваме стръмно спускане. Под нас се виждат две езера. Минаваме покрай едното и
след малко сме на друго езеро с прекрасни гледки към околните върхове. Между 12,00ч-13,30ч обядваме, почиваме край езерото и започваме стръмно спускане
с пасторални гледки към населеното с лази селце Качкар Каврон /2200 м/. Към 16,00ч сме там, пийваме чай в Шахин пансион и се отправяме по черен път надолу. За два часа
достигаме транспорта в покрайнините на Айдер. Там има отново лазко заведение с турско кафе и чай. Опъваме палатки край него и хапваме.
Има хубави гледки към водопади наоколо. Транспортът с шофьора е изминал 320 км, заобикаляйки планината.

25.07    Закуска и в 7,30ч тръгваме надолу с транспорта през Айдер, който е развиващ се местен курорт с много нови и стари вили и хотели. Минаваме през Чамлихемсин, а наоколо ни заобикалят чаени плантации и лази в местните си носии. Те са най – древното население в Турция със запазен още техен език и културни обичаи. Около 60 000 са и живеят главно в планината. Излизаме около 9,00ч на главния път, хапваме вкусно пиде и бюрек и около обяд сме в Трабзон.
Там завиваме наляво към планината и обядваме около 13,00ч в градчето Мачка местни манджи. След това още половин час с транспорта до паркинг, където го оставяме, плащаме си входа за манастира Сумела и ни извозват с долмуши. От 15,00ч до 16,30ч  имаме време да разгледаме величествения
скален манастир, който е запазил древна хилядолетна християнска култура и история. Около 17,00ч се връщаме обратно при транспорта и в
18,00ч се настаняваме в много добре уреден къмпинг с топла вода и  опъваме палатките. Общо трансферът за деня ни е 240 км.

26.07    Сутринта закусваме и правим трансфер до град Амасия на река Кизилермак с величествени понтийски скални гробници и османски къщи, родно място на Страбон. За 2 часа го разглеждаме, хапваме и в 15,00ч се отправяме към градчето Илгаз, където спим на хотел. Там сме в 19,00ч
и общо за деня трансферът ни е 600 км.

27.07    Сутринта в 7,00 часа тръгваме в посока Истанбул, минаваме на обяд през него  и нощуваме на палатки в камп край  Текирдаг /Родосто/.
Общо за деня около 650 км.

 

28.07    От Текирдаг до София е 500 км и пристигаме някъде около 20,00ч /в зависимост сме от времето за преминаване на границата/.

ЦЕНА:    1050 лв при 7 участника
1200 лв при 6 участника
1350 лв при 5 участника
1500 лв при 4 участника
Цената включва:
придружаващ транспорт, 7 нощувки в къмпинг на палатка, 4 нощувки в хостели и хотели, професионален български планински водач, медицинска застраховка, организационни разходи.
Цената не включва: храна и музейни такси.
Екипировка:    Като за висока българска планина – яке и панталон мембрани, полар, термобельо, ръкавици /два слоя/, лятна и зимна шапка,
трисезонни, обувки, гети, челник, слънчеви очила, слънцезащитен крем, сгъваеми щеки, палатка, спален чувал с комфорт
около 0 градуса, шалте. Ако някой няма палатка, може да се наеме от фирмата.
Записване:    до попълване на групата срещу поне 50% от цената, трите имена по паспорт /трябва да е валиден до 30 Януари 2022 година поне/, ЕГН,
номер на телефон.
Трудност:    средна – изисква се добра физическа кондиция.
Минимум 4 участника

 

Posted in 1.