ИЗКАЧВАНЕ ЛИЧНИЯ ТУРСКИ ВРЪХ КАЧКАР /3932м/ 18 – 28 ЮЛИ

ИЗКАЧВАНЕ ЛИЧНИЯ ТУРСКИ ВРЪХ КАЧКАР /3932м/

18 – 28 ЮЛИ

Първенецът на понтийските планини е един от най-привлекателните и изкачвани върхове в Турция – истинско бижу в огърлицата на всеки планинар ! Да не говорим за изключително богатата културна програма…

18.07 Тръгване от Руски паметник в София с придружаващ транспорт в 6,00ч. През Свиленград и Истанбул достигаме Болу и нощувка в хотел. Около 800 км за около 13 часа.

19.07 Продължаваме с транспорта край Анкара и стигаме столицата на хетите Хатуша /сега Богазкьой/ и я разглеждаме. Нощуваме в красивата Амасия, известна с понтийските гробници и османски къщи край река Кизилермак. Всичко 410 км.

20.07 От Амасия до Ерзерум /554км/ – обяд с автентична турска кухня в стария град и разглеждане на сгради от епохата на селджуките. Тръгваме на Север покрай голям язовир и виждаме красивия водопад Тортум. Около 19,00ч пристигаме в Юсуфели и нощувка в хостел. Всичко за деня 680 км.

21.07 Трансфер от Юсуфели през Яйлалар до Олгунлар /2200м.н.в.; 60 км – 3 часа/. Обяд в живописно заведение над река. Тръгване с целия багаж, вкл. и палатките, и за около 3 часа се изкачва до Базов лагер Дилбердюзу /2960м/. Нощувка на бивак.

22.07 Тръгва се рано с багаж само за деня към първенеца на Понтийските планини връх Качкар /3932м/. Минава се покрай красивото езеро Караденизгьол /3400м/ и около обяд се достига върха. Връщане обратно до Базовия лагер и втора нощувка там.

23.07 Слизане с целия багаж до Олгунлар и настаняване в хотел. Следобед разходка из автентичното село.

24.07 Навлизане в страната на лазите с две възможности: по-изморените /ако има такива/ слизат с транспорта ни около планината през Юсуфели, Артвин, Хопа, Ардесон и Чамлихемсин до селцето Каврон, където ни чакат – около 300 км за 8-9 часа. Останалите, с леки раници и малко храна, тръгваме по странична долина покрай овчарско селище Дибе, изкачваме прохода Налет гедичи и се спускаме при лазите покрай чудесни езера /Денизгьолу, Караденизгьолу и др./. Достигаме при останалите с транспорта ни в Каврон /2200м/ и спим на палатки в малък камп.

25.07 Лека разходка из селото за запознаване с бита на лазите. Към обяд тръгване с транспорта надолу. Обяд в лазки ресторант. Следобед през Айдер /чаени плантации/ достигаме крайбрежието на Черно море и след Ризе сме в Трабзон, където нощуваме в хотел. Всичко за деня 170 км.

26.07 Тръгваме рано за известния скален манастир Сумела и за час сме при него. Разглеждаме го и се отправяме на Запад покрай морето, като достигаме Амасия – всичко около 600 км. Нощувка в хотел.

27.07 С транспорта през Болу и Истанбул до Люлебургаз – 800 км. Нощувка в хотел. Има опция и за нощувка по-рано.

28.07 Прибиране в София някъде следобяд – около 500 км.

ЦЕНА: 950 лв при 7 участника

1100 лв при 6 участника

1250 лв при 5 участника

1450 лв при 4 участника

Цената включва: придружаващ транспорт, 7 нощувки на хотел, 3 нощувки на палатка, застраховка, български планински водач, организационни разходи.

Цената не включва: храна и музейни такси.

Екипировка: като за висока българска планина зимно време – студо и ветроустойчиво горнище и долнище, полар, термобельо, ръкавици /вътрешни и външни/, шапка за топло и студено, 3-сезонни трекинг обувки, гети, челник, слънчеви очила, слънцезащитен крем, щеки, дрехи за преобличане.

Записване: до попълване на групата срещу поне 50% от цената, трите имена по паспорт, ЕГН и GSM за връзка.

Трудност: средна – изисква се добра физическа кондиция.

Минимум 4 участника.

Posted in 1.