ВИСОКИТЕ ВЪРХОВЕ НА ТУРЦИЯ – ЕРДЖИЕС /3916м/, ДЕМИРКАЗИК /3756м/, ЕМЛЕР /3726м/ И НЕМРУТ ДАГ /2150м/ 22 СЕПТЕМВРИ – 3 ОКТОМВРИ

ВИСОКИТЕ ВЪРХОВЕ НА ТУРЦИЯ – ЕРДЖИЕС /3916м/, ДЕМИРКАЗИК /3756м/, ЕМЛЕР /3726м/ И НЕМРУТ ДАГ /2150м/

22   СЕПТЕМВРИ – 3   ОКТОМВРИ

 

Цяла поредица от прекрасни и високи планински върхове и то в съседна нам държава !

 

22.09    Тръгване от Руски паметник в София с придружаващ транспорт в 6,00 ч. Трансфер през Истанбул до Болу, където спим на хостел. Общо за деня 800км, 13 -14 часа.
23.09    Болу – Девели /550 км/, 10 часа. Минаваме през Кападокия и  Кайзери /историческа част/ и през прохода под връх Ерджиес /2200м/ с интересен
местен фермерски пазар. Общо за деня 12 часа с разходките. Нощувка в Девели в хостел.
24.09    Тръгваме  много рано от Девели /4,00ч/. В 4,30ч сме на прохода, откъдето тръгваме пеша за върха. Два часа се ходи по черни пътчета
/това са ски писти / и в 6,30ч посрещаме изгрева. Тръгваме по камениста пътека  по ръба на вулкана Ерджиес /3916м/. Редуват се невероятни гледки на Изток и Запад.
След 4 часа достигаме до подножието на огромна скална стена, подобна на Мальовица. Там подсичаме отляво и ни остава да се изкачим на върха по
големи скални морени. Около 12,30ч сме на връх Ерджиес /3916м/. Половин час за снимки и гледки и  около 13,00ч се отправяме надолу по обратния път.
В 18,00ч сме при транспорта  и с него за половин час до Девели, втора нощувка на хостел.
25.09    С транспорта: Девели – Ниде /разглеждаме историческата част с крепостта и хапваме автентични турски манджи. До селцето Демирказик /5 км, общо за деня 160 км/, откъдето тръгваме пеша по черен път с големи раници с храна, палатки и спални чували за 3 дни,
до кампа на Соколу пинар /2100м/. Нощувка на палатки.
26.09    Трекинг около Демирказик – тръгване в 7,00ч, изкачваме се до 2400м до чешма и почваме да слизаме по невероятния каньон на приключенията
/много тесен  и на места се провираме през пещероподобни отвори/. Минаваме накрая покрай катерачни турове и около 16,00ч сме в селцето Демирказик
/възможност за баня с душ и магазин/. Прибираме се около 19,00ч в лагера. Огън, напълваме термоси с чай, вечеря и лягане около 21,00ч.
27.09    Ставане в 3,30ч и тръгване в 4,00ч. След час – последна чешма. Около 6,30ч  минаваме през скалиста, труднопроходима пътека,
покрай скалист каньон. След това се движим по широка долина между върховете Демирказик и Емлер. Около 9,00ч се озоваваме /3000м/ под скалист
улей, по който почваме да се катерим. В един момент го напускаме по маркирано наляво отклонение и по доста тясна пътечка излизаме на
седлото /премката/ под Демирказик /3400м/. Оттам започваме катерене и с ръце /маршрутът е между 2 и 3 плюс категория/ до връх Демирказик /3756м/,
където сме около 13,00ч. Снимки, гледки и след 20 минути се отправяме надолу с катерене и слизаме около 16,00ч в долината. Оттам имаме 3 часа
до кампа /19,00ч/. Огън, вечеря, трета нощувка на палатки.
28.09    Закуска на газови котлони /чай, кафе/ и тръгваме в 7,30ч по друг каньон към връх Емлер /3726м/. Преходът е доста по-лесен, пътеката по-широка. Минава се през скалист сипей. Отдясно  виждаме величествения Кизилкая/3754м/, който е алпийски връх и все нагоре излизаме на широко плато /3450м/, откъдето се открива
гледка към Йеди гьолер /Седемте езера/. Вижда се едно от тях и заслон. Оттам по ясна пътека се озоваваме около 14,30ч на връх Емлер /3726м/. Срещу нас са Демирказик и Ерджиес, където вече сме били. Около 15,00ч започваме слизане и в 19,30ч сме в  кемпа  за поредна  нощувка.
29.09    Закусваме, събираме палатките и около 8,00ч се отправяме към транспорта. След час сме при него. Тръгваме към Адана и оттам продължаваме към Адияман и Кахта.
Купуваме продукти и обядваме по пътя, а нощуваме в селцето Стара Кахта  в хостел. Общо за деня трансферът е около 500 км.
30.09    От Стара Кахта тръгваме в 4,30ч за Малък Немрут, където сме по изгрев. Виждаме двете площадки с каменните глави на боговете от царство Комагена /1 век пр.н.е./ и река Ефрат. Около 8,00ч се отправяме с транспорта към древната Арсамея и напълно запазения римски мост отпреди 2000 години. Оттам се насочваме към Средиземно море и спим на камп край Къзълкалеси /Древна крепост/. Общо за деня 340 км.
01.10    Трансфер Къзкалеси – Коня /разглеждане мавзволея на Мевлана Руми/ –Памуккале, където се настаняваме в хостел. Всичко 800км и 13 часа е трансферът с 2 часа за обяд
и разглеждане на Коня.
02.10    Трансфер: Памуккале – Едремит /нощувка на палатки в камп на Егейско море/. Всичко 550 км.
03.10    От Едремит през Чанаккале до София -700 км, 12 часа. Пристигаме в София около 20,00ч.

ЦЕНА:                                                  1150 лв – при 7 души

                                                              1300 лв – при 6 души
1450 лв – при 5 души
1750 лв – при 4 души
Цената включва:
придружаващ транспорт, 5 нощувки на хостел, 6 на палатка, професионален български планински водач, медицинска застраховка, организационни разходи.
Цената не включва: храна и музейни такси.
Екипировка: като за висока планина до 4000 метра . За Демирказик, който е най -трудният планински първенец на Турция, се изискват известни катерачни умения и
отсъствие на страх от височини. Челници, палатки, спални чували, шалтета, гети, ръкавици, слънчеви очила, газови котлони /примуси/ са задължителни.
Записване: срещу поне половината такса за участие, трите имена, ЕГН, номер на телефон до запълване на групата. Всеки трябва да има валиден паспорт,който да изтича най-рано през Април 2022г.
Трудност: трудни технически и продължителни преходи !

Минимум 4 участника.

 

Posted in 1.