ВИСОКИТЕ ВЪРХОВЕ В ТУРЦИЯ – ЕРДЖИЕС, ДЕМИРКАЗЪК, ЕНГИН ТЕПЕ, ХАСАН, МАЛЪК И ГОЛЯМ НЕМРУТ, СЮПХАН 21 СЕПТЕМВРИ – 6 ОКТОМВРИ

ВИСОКИТЕ ВЪРХОВЕ В ТУРЦИЯ – ЕРДЖИЕС, ДЕМИРКАЗЪК, ЕНГИН ТЕПЕ, ХАСАН, МАЛЪК И ГОЛЯМ НЕМРУТ, СЮПХАН

21   СЕПТЕМВРИ – 6   ОКТОМВРИ

 

Турция е съседна нам държава, но толкова малко я познаваме… А тя има високи и чудесни планини, които напълно биха задоволили нашите планинарски амбиции !

 

 

 

21.09    Тръгване с придружаващ транспорт в 16,00ч от Руски паметник в София. Пристигане в Свиленград, нощувка в хотел.

22.09    Свиленград – ГКПП Свиленград/Капъкуле – Бурса – Ескишехир /около 600 км/. Нощувка в хотел.

23.09    Ескишехир – Кайсери – Девели /580 км/. Нощувка в хотел.

24.09    Ранно тръгване: Девели – ски-център Ерджиес /2200м/. Изкачване връх Ерджиес /3916м/ и обратно – общо 12 часа преход с 3400м сборна диневилация. Втора нощувка в Девели.

25.09    Девели – Адиаман – Кахта – Наринче – село Карадут /500 км/. Нощувка в пансион.

26.09    село Карадут – Диарбекир – Битлис – Татван /на брега на езерото Ван, 420 км/. Нощувка в хостел.

27.09    Изкачване ръба на кратера на Голям Немрут /3020м/ с изглед към 5 езера в него. Трансфер до Адилджеваз /също на брега на езерото Ван, 100 км/. Настаняване в хотел. Разглеждане на крепостта Кефкалеси.

28.09    Ранно тръгване от хотела с транспорта до близко селце на 20 км. Оттам се изкачва връх Сюпхан /4058м/ и обратно – около 13 часа преход. Сборна диневилация около 3800м. Втора нощувка в Адилджеваз.

29.09    Адилджеваз – Татван – Батман – Хасан кейф /разглеждане/ – асирийски манастир Тюр Абдин /разглеждане/ – град Мардин /400 км/. Нощувка в хостел.

30.09    Мардин – Шанлъурфа /разглеждане на Гьобекли тепе/ – Газиантеп – Антакия /550 км/. Нощувка в хотел.

1.10    Антакия – Адана – село Демирказик – камп Соколупинар /350 км/. Нощувка на палатка.

2.10    Ранно тръгване и изкачване на Демирказик /3756м/ и спускане от него /13 часа и 3400м сборна диневилация/. Това е един от най-техничните върхове в Турция и изисква предварителна подготовка – рапелен курс, Средоноса и т.н.  Вместо Демирказик, желаещите могат да изкачат туристическия връх Емлер /3730м/. Втора нощувка на палатки.

3.10    Соколупинар – Ниде – Джанхасан – Бинбиркидисе – Коня /350 км/. Разглеждане мавзолея на Мевлана. Нощувка в хостел.

4.10    Коня – Сагаласос /Испарта/ – Памуккале /440 км/. Нощувка в хотел.

5.10    Памуккале – Пергам – Чанаккале /500 км/. Нощувка в хостел.

6.10    Чанаккале – Одрин – София /520 км/.

 

ЦЕНА: 1600,00 лв

 

Цената включва: придружаващ транспорт, всички нощувки, фериботи, понтон, български планински водач, застраховка.

 

Цената не включва: храна и музейни такси.

 

Екипировка: лятна като за висока българска планина – задължително, студо и ветроустойчиви яке и панталон, трекинг обувки, ръкавици, шапка за топло и студено, дъждобран, челно осветление, щеки, алпийска седалка, алпийска каска, прусек с 2 карабинера. От фирмата могат да се наемат седалка и каска /наемът е по 5 лв на ден за всяко от нещата/.

 

Записване: до края на Април срещу капаро от минимум 800 лв, фотокопие на паспорта /с минимум 6 месеца валидност от датата на прибиране/, GSM.

 

Трудност: тежки и продължителни изкачвания и слизания. За Демирказик е необходим и алпийски инвентар. Програмата е приключенска и е за добре подготвени планинари с интерес към културата и историята.

 

Минимум 6 участника.

Posted in 2019.